Dziś już ostatnia część opracowania poświęconego naszym współczesnym bajkopisarzom. Przedstawię w niej postaci różnorodne, a jednocześnie bardzo interesujące. Autorzy bajek pochodzą z całkiem różnych środowisk, a ich twórczość, także dzięki temu, jest niezwykle ciekawa. Bajkopisarki, bo o nich mowa, opublikowały swoje utwory w wydanej nakładem Wydawnictwa Borgis antologii Księga bajek najnowszych t. 1. Nasze zdolne Autorki to: Alicja Rupińska, Małgorzata Skibińska i Marzena Sobieraj.
Alicja Rupińska – przez poezję do bajek
Nasza bajkopisarka urodziła się na ziemi dobrzyńskiej we wsi Rakowo koło Rypina. Krajobraz rodzinnych stron od najmłodszych lat wprawiał ją w nostalgię i skłaniał do refleksji. Pierwsze teksty stworzyła, gdy była jeszcze nastolatką. Alicję Rupińską zawsze najbardziej pociągała poezja. W swoim dorobku Twórczyni ma cztery tomiki, a jej wiersze znalazły się w wielu antologiach. Teraz spróbowała swych sił jako bajkopisarka. Całkiem udanie.
W Księdze bajek najnowszych t. 1 Alicja Rupińska opublikowała bajkę pt. Leśny domek pani Julii. Utwór opowiada o niesfornej małej Zosi, która ciekawa świata, lecz bez wiedzy mamy, udaje się na rowerową przejażdżkę. Trafia do tajemniczego leśnego domku, w którym poznaje starszą panią Julię i swoją rówieśniczkę Marysię. Nie zdradzę, czym się to spotkanie zakończy. Zaczerpnięty od Ezopa morał bajki jest taki, że ludzie lubią wiedzieć, z kim mają do czynienia.
Małgorzata Skibińska – pisarka i ilustratorka
Małgorzata Skibińska z urodzenia jest piotrkowianką, z zamiłowania pisarką i ilustratorką, zaś z wykształcenia dekoratorką wnętrz. Jej ilustracje można oglądać w Muzeum Diabła Boruty w Łęczycy oraz w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Lubi tworzyć zwłaszcza dla dzieci. W antologii Księga bajek najnowszych t. 1 opublikowała utwór pt. Drzewo i jego przyjaciele. Bajka opowiada historię nasionka pięknej jodły, z którego wyrosło dorodne drzewo. To właśnie je ludzie wybrali na drzewko bożonarodzeniowe, ozdobę okolicznego miasta. I fakt ten bardzo jodełkę ucieszył, ponieważ była ona niezmiernie dumna ze swej urody. Na szczęście ptaki szybko uświadomiły naiwnemu drzewku, że jego radość będzie trwała krótko i że już nigdy nie wróci do lasu. Czy leśni przyjaciele uratują piękną jodłę? Przeczytajmy, a się dowiemy. Z bajki dowiemy się także, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Morał stary jak świat, ale wart przypominania.
Marzena Sobieraj – bibliotekarka i bajkopisarka
Nasza współczesna bajkopisarka z zawodu jest bibliotekarką. Uwielbia czytać i pisać. Spod jej pióra wyszła wzruszająca bajka pt. Święta Tynki.
Jest to zgrabnie napisana bożonarodzeniowa opowiastka o małej dziewczynce o imieniu Tynka, która przygarnia zapomnianą choinkową bombkę. W bajce występują też tata, mama i babcia. Dziewczynka wszystkich przekonuje, że nie warto ścinać choinki tylko po to, aby Mikołaj miał gdzie położyć prezenty. Dzięki Tynce choinka pozostaje w lesie, przybrana przez całą rodzinę w piękne ozdoby i ku radości jego mieszkańców. A co z tajemniczą bombką? Otóż odegrała ona swoją rolę w tej niezwykle ciepłej i subtelnej bajce, do lektury której serdecznie zapraszam. Nie chciałbym wszystkiego zdradzać, tajemnicę odkryjecie, czytając pouczającą historię małej Tynki. No, może jednak uchylę choćby jej rąbka – pod koniec bajki czytamy: Nawet najmniejsza rzecz, najskromniejsza, może mieć w sobie magię…
Autorzy bajek – portretów część 4 i ostatnia
Konkurs krótkich form literackich obejmie twórców, którzy opublikowali dzieła w dotychczasowych edycjach zbiorów Księga bajek najnowszych oraz Opowieści naszych dni. Jedną z nagród będzie wydanie książki o objętości do 100 stron w postaci e-booka na koszt naszego wydawnictwa!
To już ostatnia część portretów współczesnych polskich bajkopisarzy. W moich opracowaniach przedstawiłem sylwetki i twórczość Autorów, którzy opublikowali swoje dzieła w Księdze bajek najnowszych t. 1. Zbiór bajek ukazał się w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Borgis. Obecnie przyjmujemy utwory do kolejnego wydania antologii. Drodzy Autorzy bajek, czekamy na Wasze dzieła!
Autorzy bajek i opowieści – dla Was konkurs literacki!
A na koniec niespodzianka! Jeszcze w tym roku nasze wydawnictwo planuje zorganizowanie kolejnego konkursu literackiego. Kolejnego, bowiem – jak wiecie – rokrocznie na jesieni ma miejsce konkurs Poeta naszych dni.
Więcej informacji na temat wspomnianych konkursów literackich będziemy zamieszczać sukcesywnie na naszej stronie internetowej i w newsletterze.
(PK)